Kościoły filialne

Morzyczyn – pw. św. Dominika Savio
Od 1868 roku w Morzyczynie istniał kościół – zniszczony w 1945 roku. Nowa świątynia pw. św. Dominika Savio została zbudowana w 1989 roku. Budowniczym kościoła był Ks. Proboszcz Kazimierz Drynikowski.

Kunowo – pw. NMP Królowej Polski
Pośrodku wsi Kunowo wznosi się późnogotycki kościół pw. MP Królowej Polski. Zbudowany został z kamienia polnego i cegły w XV wieku, z wieżą dostawioną w 1582 roku.  Wewnątrz świątyni znajdują się cenne przedmioty barokowe:
ołtarz z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego zdobiony ornamentami roślinnymi,
ambona z baldachimem z 1714 roku pokryta malowidłami, przedstawiającymi postacie biblijne oraz sceny z życia Chrystusa, sakramentarium z kutą kratą i dębowymi drzwiczkami, na których znajduje się niezwykły, malowany temperą, późnogotycki obraz Chrystusa Boleściwego.
Emporę chórową i strop świątyni zdobią sztukaterie. W posadzce prezbiterium wmurowane są trzy płyty nagrobne. Kościół i dawny cmentarz otacza mur kamienno – ceglany.


Bielkowo – pw. św. Anny
We wsi znajduje się cenny zabytek, kamienno – ceglany kościół z XV w. pw. św. Anny. Osadnicy, którzy przybyli tu po wojnie z Sąsiadowic w okolicach Lwowa  przywieźli ze sobą obraz Anny Samotrzeć, który zamontowali w tutejszej świątyni. W latach 60. został on powiększony przez szczecińskiego artystę. W późniejszych czasach przywieziono tu ziemię z Sąsiadowic i cegłę z tamtejszego kościoła. Dzięki temu społeczność Bielkowa mogła się lepiej oswoić ze swoją nową Małą Ojczyzną. Obecny neogotycki kształt świątyni został nadany w XIX wieku podczas odbudowy po pożarze. Znajdujący się w centrum wrzecionowatego nawsia kościół został wzniesiony w formie prostokątnej sali z kwadratową wieżą przy elewacji zachodniej. Wieżę zwieńczono latarnią i cebulastym hełmem, a otynkowane elewacje podzielono ostrołukowymi oknami. Teren dawnego cmentarza przykościelnego otoczony jest kamiennym murem z dwoma ostrołukowymi bramami.

Skalin – pw. Matki Bożej Różańcowej
We wsi zachował się zabytkowy, XV-wieczny kamienno-ceglany kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej. Jest to świątynia salowa, wzniesiona na planie prostokąta, jej ostatni gruntowny remont przeprowadził w 1909 roku architekt Heinrich Deneke, w czasie dokonywanych renowacji Kościoła Mariackiego w Stargardzie. Na drewnianej wieżyczce z tego okresu umieszczony jest XV-wieczny dzwon, o średnicy 57 cm.

Lipnik – pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Nowy kościół zbudowany w latach 2005-2006 wg. projektu inż. arch. Sławomira Nowickiego.
Konsekrowany dnia 8. VII 2006 r. Odpust: 27 czerwca. Kościół należy do Parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie. Od Niedzieli Palmowej - 10.04.2022 roku jest obsługiwany przez Salezjanów z Kobylanki, a od 1 września 2022 roku dekretem Ks. Arcybiskupa Metropolity przyłączona do Parafii w Kobylance.

Popularne posty