WIELKI TYDZIEŃ I WIELKANOC W PARAFII, KOMUNIA DUCHOWA

PILNE! Premier zarażony koronawirusem!!! Szok - Prosto z mostu

Kochani Parafianie!


Trwa Wielki Post, czas pokuty i nawrócenia, czas spotkania z Bogiem. W tym roku nie możemy przygotować się do Wielkanocy poprzez wspólną modlitwę w naszych kościołach, poprzez rekolekcje i inne nabożeństwa, które zawsze sprawowaliśmy wspólnie w naszych Świątyniach. Chciejmy wobec tego wszystkiego podjąć wytężoną modlitwę w naszych domach. Jeszcze raz gorąco proszę, aby nie lekceważyć zaleceń ministerstwa zdrowia i odpowiednich służb i POZOSTAĆ W DOMU. Zbliża się Wielki Tydzień. Pragniemy respektując wszystkie zarządzenia umożliwić Wam, nasi Kochani Parafianie jak najlepsze duchowe przeżycie tych świętych dni. Za kilka dni podam ostateczne decyzje, ale już dzisiaj informuję, że prawdopodobnie Święte Triduum będzie transmitowane przez internet z naszego kościoła parafialnego w Kobylance.

PODAJĘ WSTĘPNE INFORMACJE NA TEMAT WIELKIEGO TYGODNIA I WIELKANOCY:

PAMIĘTAJMY, ŻE W LITURGII MOŻE UCZESTNICZYĆ MAKSYMALNIE 5 OSÓB.

1. Liturgia w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę (Wigilia Paschalna) będzie tylko w Kobylance.

2. Lista osób uczestniczących w Triduum jest zamknięta !!!

3. Poświęcenie palm i pokarmów wielkanocnych odbędzie się w Wielką Sobotę. Ksiądz odkrytym samochodem przejedzie o konkretnej godzinie przez wszystkie miejscowości naszej Parafii, prosimy aby osoby, które będą chciały poświęcić palmy i koszyczki na stół wielkanocny przyszły do bramy swojej posesji, kapłan pobłogosławi przejeżdżając autem palmy i koszyki.

4. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę we wszystkich kościołach Parafii będzie indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu.Przypominam, że w kościele może być maksymalnie 5 osób.
Kobylanka - wystawienie: od godziny 9.00 do 15.00
Morzyczyn, Bielkowo, Kunowo, Skalin - wystawienie - od godziny 10.00 do 15.00.

5. Spowiedź według grafiku podanego niżej będzie się odbywała według następujących zasad:
- Spowiedź będzie w zakrystii kościoła
- osoba przystępująca do spowiedzi zachowuje maksymalnie najdłuższą odległość od księdza, pozostaje przy drzwiach do zakrystii. 
- pamiętajmy, że w kościele nie może być więcej niż 5 osób, na zewnątrz może być obok siebie po 2 osoby, jeśli zobaczymy, że przed kościołem są 2 osoby przyjdźmy później !!!
- bardzo proszę, aby do spowiedzi przyjść w rękawiczkach (otwierając i zamykając drzwi od zakrystii możemy narazić na zakażenie innych ludzi.)

6. Rozkład spowiedzi: 
- Bielkowo - Wielki Poniedziałek (6 kwietnia) - od godziny 14.00 do 18.00.

- Morzyczyn - Wielki Wtorek (7 kwietnia) - od godziny 14.00 do 18.00.

- Kunowo - Wielka Środa (8 kwietnia) - od godziny 14.00 do 18.00.

- Skalin - Wielki Czwartek (9 kwietnia) - od godziny 10.00 do 12.00 i od 14.00 do 16.00.

- Kobylanka - Wielki Piątek (10 kwietnia) - od godziny  9.00 do 15.00.

Przypominam, że Ks. Arcybiskup udzielił kolejnej dyspensy od uczestnictwa we Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych. Zachęcam do pozostania w najbliższą niedzielę i święta w domu. Wykorzystajmy te możliwości jakie mamy, aby uczcić Zmartwychwstałego Pana, przestrzegajmy zarządzeń. Przypominam, że w tym roku okres komunii wielkanocnej trwa do niedzieli 7 czerwca. Przyjmijmy w Święta Komunię duchową. 
Co to jest Komunia duchowa?
Komunia duchowa to akt duchowy, modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem (czy może lepiej: wejście w takie zjednoczenie), jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, ale poza przestrzenią sakramentalną.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to zjednoczenie z Jezusem (a przez Niego z Ojcem w Duchu) jest nadrzędnym i ostatecznym celem naszego życia duchowego i wiary, to nie potrzeba już tłumaczyć, dlaczego święci mówili o komunii duchowej jako o „najbardziej korzystnej” (poza samą Eucharystią) praktyce religijnej.
Jak przyjmuje się Komunię duchową?
Zasadniczo komunia duchowa polega na wzbudzeniu w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak i z takimi samymi skutkami, jak to się dzieje wówczas, gdy przyjmujemy Eucharystię.
Praktyka ta zakłada więc na wstępie miłość do Jezusa i pragnienie bycia z Nim w jedności, wiarę w Jego realną obecność w Eucharystii, świadomość (przynajmniej ogólną) jak wielkim jest ona darem i w związku z tym gorące pragnienie jej przyjęcia. Nie chodzi tu jednak tyle o wygenerowanie w sobie jakichś płomiennych uczuć czy emocji (mogą się one pojawić i nie należy nimi „gardzić”, ale pojawić się wcale nie muszą), ile o akt rozumu, wiary i woli.
Sam „sposób” przyjęcia komunii duchowej może być bardzo prosty i mieć formę krótkiej modlitwy czy wręcz aktu strzelistego. Na przykład: „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!” – albo i jeszcze krócej.
Oczywiście warto zadbać, by dokonywało się to w spokoju i skupieniu, z szacunkiem właściwym randze tego, co ma się dokonać. Wcale nie od rzeczy byłoby uklęknąć, przyjąć odpowiednią postawę ciała wyrażającą cześć, miłość, szacunek.
Kiedy należy przyjmować Komunię duchową?
Zaleca się ją szczególnie tym, którzy nie mogą uczestniczyć w mszy świętej (zwłaszcza niedzielnej) – a więc chorym, opiekującym się nimi, uwięzionym, niebędącym w stanie dotrzeć do kościoła. Ale mogą ją przyjmować także wszyscy inni, także wówczas, gdy danego dnia uczestniczyli już lub zamierzają uczestniczyć w Eucharystii.
Można komunię duchową praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Właściwie „ideałem”, byłoby trwać w niej nieustannie, a przynajmniej możliwie często.
Warunki przyjmowania Komunii duchowej?
Tu, szczerze mówiąc, opinie są różne. Ale spróbujmy wziąć to „na zdrowy rozsądek”. Jeśli trwam w grzechu ciężkim (tzn. nie jestem w stanie łaski uświęcającej), to samo to uniemożliwia mi zjednoczenie się z Bogiem czy to przez Komunię sakramentalną, czy przez jakikolwiek inny akt. Grzech ciężki stanowi tu realną i obiektywną przeszkodą dla takiego pełnego zjednoczenia.
Warto więc rozróżnić między (możliwie pełną) komunią duchową, a tęsknotą za zjednoczeniem z Jezusem w Eucharystii (komunia duchowa zawsze jest aktem tęsknoty za Eucharystią!). Jeśli jestem (tymczasowo, przez dłuższy okres czasu lub stale) w stanie uniemożliwiającym mi przyjmowanie Komunii sakramentalnej, to niejako „analogicznie” uniemożliwia mi to pełną komunię duchową.

Jest to skrócony opis Komunii Duchowej, do którego wykorzystano treść ze strony internetowej: pl.aleteia.org - na której znajdują się bardziej szczegółowe informacje.

Serdecznie Was kochani pozdrawiam i zapewniam o modlitwie
ks. Paweł Żurawiński - proboszcz

Popularne posty